Domni Cieszyn - strona nieoficjalna

Karton-Pak     SKP

Piłka Nożna Uliczna

Piłka uliczna.

Gdy pierwszy raz usłyszałem te nazwę przypomniał mi się czas dzieciństwa, podwórko obok mojego domu, bramki z kamieni czy cegieł, radość ze zwycięstw, pierwsze gole strzelone gumową piłką, gorycz porażki, pretensje kolegów, że nie obroniłem sytuacji sam na sam, gdy oni stracili piłkę podczas ataku wszystkimi zawodnikami, ręce uniesione w górę bo dziesiąty gol oznaczał zwycięstwo.

Podobne skojarzenia ma pewnie każdy z Was. Przygodę z piłką nożną zaczynał na podwórku - ulicy chyba każdy piłkarz, nawet tacy jak Zidane, Ronaldo itd.

Gdy rodził się pomysł międzynarodowego turnieju te uliczne korzenie musiały mieć duże znaczenie. Ale przede wszystkim chodziło o sportowy program, który od początku cieszyłby się masowym zainteresowaniem - atrakcyjny ale jednocześnie prosty i zrozumiały w realizacji. Dlatego wybór padł na piłkę nożną. Specyficzne zasady gry powstały w drugim etapie.

Wynikiem była bardzo atrakcyjna tak dla zawodników jak i dla obserwatorów odmiana piłki nożnej. Gra się tu normalną piłką ("piątką"), na zamkniętym ponad metrowymi bandami (1,10 m) boisku o długości porównywalnej z kortem tenisowym (22 m) i szerokości 16 m. Bramkarz broni niskiej (1,30 m) ale stosunkowo szerokiej (4 m) bramki. W efekcie w ciągu 14 minut nominalnej gry pada średnio 15-20 bramek.

Gra jest bardzo szybka, efektowna. Sytuacje zmieniają się jak w kalejdoskopie - w ciągu 5 sek atak może się przerodzić  w kontratak przeciwnika. Nie ma tu obrońców i napastników gdyż każdy zawodnik musi umieć pełnić obie role. Zasady gry powodują, że czasem przypomina to bardziej mecz hokejowy niż piłkę nożną (lotne zmiany zawodników, sposób rozgrywania rzutów karnych).

Zasady gry wg których gramy w Polsce na turniejach i meczach ligowych wzorowane są na regułach obowiązujących na mistrzostwach świata bezdomnych. Na każdych mistrzostwach wystepują modyfikacje, które staramy się natychmiast wprowadzać w meczach organizowanych przez nas.

Sport okazuje się bardzo skutecznym katalizatorem przemiany człowieka. Wiele organizacji pomocowych na całym świecie wykorzystuje sport w swojej pracy z ludźmi. W Polsce także, świadczą o tym doświadczenia Towarzystwa Św. Brata Alberta w piłce halowej albo działalność Roberta Humskiego z Monaru w leśnym ośrodku w Rożnowicach. Podjęliśmy też inicjatywę by piłkę uliczną popularyzować we wszystkich środowiskach.

/wg tekstu Jerzego Łukasza, źródło: http://www.reprezentacjapnu.pl/pilka_uliczna /

ZASADY GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ ULICZNĄ

Tę odmianę piłki nożnej zainicjował Mel Young, twórca międzynarodowej sieci Gazet Ulicznych, który chciał zintegrować różne środowiska społeczne poprzez wykorzystanie popularności piłki nożnej. Dlatego w oparciu o zasady gry w „dużym” football’u stworzone zostały reguły, dzięki którym można grać na tanim boisku, drużynę tworzy niewielka ilość zawodników, a dodane zasady powodują, że gra jest bardzo dynamiczna i szybka; każdy mecz jest pasjonującym przeżyciem dla zawodników i widzów.

Nie istnieje żaden oficjalny regulamin gry w piłkę nożną uliczną. Zasady ustalone na początku jej powstania ewoluowały, były dostosowywane do różnych środowisk, dlatego tak wymiary boiska, jak i reguły gry mogą się nieznacznie różnić w zależności od kraju, środowiska, turnieju itp. Zasady określone w niniejszym regulaminie oparte zostały o regulamin Mistrzostw Świata Piłki Nożnej Ulicznej. Wg tych zasad rozgrywane są mecze Polskiej Ligii Piłki Nożnej Ulicznej.

Żeby bezsensownie nie przeklejać całego tekstu, zapraszam do poczytania szczegółowych zasad, poprzez kliknięcie poniższego linku:

ZASADY GRY

DOMNI CIESZYN 1:6 CANIS
NIECKARZ - TEAM 7:9 P G W
CdF TRAKTAT CIESZYN 4:4 EPOMPA.PL & KOSTA Ustroń
SFERIS SKOCZÓW 4:6 KARTON - PAK

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Brak aktywnych ankiet.